Културна политика

 
Културна политика

 
Рейтинг: 3.00
(656)
Глог
Експертна група за прозрачна и ефективна културна политика
Културно-политически текстове
Кратка библиография
Връзки

БЛОГ АРХИВ
«« април 2024 »»
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


Сайтът: Защо? и За кого? За контакти

Глог 01:08
« Обратно
Дискусионен форум Lab for Culture: Читалищата – държавни културни организации или неправитествени организации?
Първите български читалища са основани преди повече от 150 години от местните първенци, които събират на едно място библиотеките си и ги предоставят за свободен достъп на другите граждани. В рамките на един естествен процес читалищата са създавани на територията на цяла България и постепенно развиват различните си културни и просветни функции. Най-ценното – за което често не си даваме сметка и не осъзнаваме колко е важно ! – е, че първите читалища са основани преди да съществува модерната българска държава, преди да има централна или местна българска власт. В този смисъл читалищата са уникални организации, създавани отдолу-нагоре, в много здрава връзка с местните си общности.

Днес, обаче, читалищата са изправени пред поредица от дилеми. За да се развиват те трябва да отговорат на няколко ключови въпроса.

Първият от тях е: Дали читалището е неправителствена организация или е държавна културна организация?

Въпросът изглежда елементарен, защото от правна гледна точка читалищата са независими граждански организации. Те, обаче, са единствените (поне в сферата на културата) граждански организации, които получават постоянна и сигурна държавна субсидия за щатни бройки и за дейност.

Затова много от читалищата са убедени, че по същество са държавни културни организации, както държавните театри, музеи, галерии и т.н. Тези читалища не се възприемат като НПО-та, не пишат проекти и не се опитват да набират средства от бизнеса. Единственото, което правят по отношение на финансовото си осигуряване е да искат повече пари от държавата и да се възмущават от ниските заплати и от мизерните пари за дейност. Тези читалища често са много консервативни и по отношение на своята дейност – те категорично отхвърлят всяка идея да развиват дейност извън културната сфера.

Други от читалищата са убедени, че те са истински граждански организации. Те разчитат на бюджетната субсидия, но си дават сметка, че са привилигировани спрямо хилядите други граждански организации, които не могат да разчитат на държавни пари. Те усилено търсят допълващо финансиране от местния бизнес, от фондации, от стопанска дейност и т.н. Много често те са по-склонни да развиват проекти в други сфери – социални, екологични и т.н.

От кой вид е вашето читалище?

Как мислите – дали читалищата са държавни културни организации или по-скоро са независими граждански организации?

Какво трябва да се направи, за да бъдат читалищата по-активни и по-успешни?

----------------------------------------------------------------------------

Това е втората дискусия, която публикувам едновременно тук и на европейския портал Lab for Culture
http://www.labforculture.org/en/community_groups/public/labforculture_community/public_forum_region_in_focus

Ще се радвам, ако се включите в дискусията. Надявам се отново да ми дадете правото да прехвърлям коментари между двата форума.
18 Юли 07, 01:08    Коментари (463)

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.2103